środa, 28 maja 2014

Fińskie ciepełko.

Rozczaruje się ten, kto będzie szukał tutaj wypchanych zwierzaków na ścianach, skór puchatych na podłodze, lub drewnianych wykończeń w łazienkach. To wnętrze jest w fińskie, ale też bardzo klasycznie europejskie. Dominuje w nim oczywiście biel - na podłodze, ścianach, co jest typowe dla stylu skandynawskiego, ale w tym wnętrzu znajdziemy więcej finezji typowej dla południa Europy. Dodatki czerni są charakterystyczne dla stylu fińskiego, w odróżnieniu do szwedzkiego. 
Dominują kanciaste, geometryczne formy oraz meble z giętej sklejki. Kropką nad "i" jest kontrastowa czerń, 
grafit lub gorzka czekolada. 
Ciekawe, eklektyczne wnętrze. 
Ciepłe choć wiele tu bieli. Brązy i beże ocieplają cały wystrój. Dobrze!. Za oknem -15 stopni przecież...zimno... Gdzie jest moja gorąca czekolada? ktoś ją widział?:)

















Źródło zdjęć: architekturawnetrz.pl

piątek, 23 maja 2014

Perfekcjonizm. Art deco XXI w.



Ciekawe, efektowne wnętrze. Dużo geometrii, która przypomina mi Art deco XXI wieku. Jest szyk, geometria i elegancja. Perfekcjonizm. Czyli cecha charakterystyczna dla tego czasu w sztuce. Połączenie mebli cięższych, z tymi lżejszymi, bardziej designerskimi, nadaje wnętrzu nowoczesności. Przepiękny projekt. Cudne żyrandole, wielke dekoracje ścienne. Z rozmachem. Chciałaby się jeszcze powiesić obraz Tamary Łempickiej na jednej ze ścian, a fotelu ujrzeć Polę Negri palącą długiego papierosa w fifce...


Trochę o tym stylu:
Art deco narodził się na początku XX wieku między I a II wojną światową. Inspiracją powstania tego stylu były dramatyczne przemiany techniczne, niepokoje społeczne i ekonomiczne. Początki Art deco to właściwie „wielostylowość” czyli eklektyzm, uformowany  z europejskich tradycji rzemieślniczych, jak i egzotycznych kultur starożytnego Egiptu, Azji Wschodniej oraz Afryki. Art deco to styl szykowny, elegancki, korzystający z wyrafinowanego rękodzieła. Idąc z duchem czasu i  epoki maszyn, sięgał po nowe materiały takie jak chrom i plastik. To styl nowoczesny a  jednocześnie klasyczny. Podobnie do neoklasycyzmu, a w opozycji do rokoko czy art  nouveau skłaniał się bardziej ku symetrii niż asymetrii i raczej ku liniom prostym niż krzywym.
Wzornictwo sztuki użytkowej jak np. naczynia, to również
harmonijne, geometryczne formy, wykonane ze srebra łączonego z celuloidem np. serwisy do herbaty.




 

















Źródła zdjęć: elle decor, imperiumstylu.pl, leopardantiques.com, lapparra.com